Dördüncü Yüzyıldan Kalma Bir İnci: Aya İrini

Aya İrini, Topkapı Sarayı’nın birinci avlusunda, Ayasofya’nın yakınında ve Ayasofya ile çağdaş olan tarihi ve değerli bir müze. Burası aynı zamanda İstanbul’da camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesi. Eski kaynaklara göre, burada Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I. Konstantin (324-337) zamanında yapıldı.

Aya1

Ayasofya’yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532’deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon’la birlikte yanmıştı. İmparator Jüstinianos Ayasofya’nın yanı sıra Aya İrini’yi de yeniden yapıldı. 532’de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ancak bilinen bir şey var: 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden oldu.

2990676-hagia-irene-aya-iriniBizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya İrini, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Sarayı’nı çevreleyen Sur-ı Sultani içerisinde kaldı, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik de olmadı. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezareti’nin silah ambarı olarak kullanıldı. Türkiye’deki ilk müze çalışmaları Aya İrini’de başladı. III. Ahmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun çeşitli yerlerinden gönderilen eserler Mecma-i Esliha-i Atika (Eski Silahlar Koleksiyonu) ve Mecma-i Asar-ı Atika (Eski Eserler Koleksiyonu) isimleri altında iki ayrı bölüm olarak Aya İrini’de toplandı. Bu müze 1875’te Çinili Köşk’e taşındı. 1908’de yeni bir askeri müzenin kurulması için Aya İrini’de çeşitli tarihsel malzemeler depolandı. Açılan bu müze 1949’a kadar askeri müze olarak hizmet verdi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1974-76’da arasında yapılan çalışmalarda nemden arındırmak amacıyla çevresindeki toprak dolguları kaldırılmıştır. 1973’ten beri başta İKSV bünyesinde olmak üzere, birçok sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı.Aya6

Aya İrini, tüm bu köklü geçmişinden sonra şimdi de dünyanın en büyük müzecilik organizasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. 9 – 12 Eylül 2015 tarihlerinde dünyanın önde gelen müzecilik konferansı “Communicating the Museum 2015 (CTM)”in on beşincisi TC Kültür ve Turizm Bakanlığı himayelerinde, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) ana sponsorluğunda, TÜRSAB ve BKG katkıları ve Türkiye İş Bankası’nın banka sponsorluğu ve Hisart’ın destekleriyle İstanbul’da düzenleniyor. Konferans; Avrupa, Amerika ve Avustralya’nın sayılı müzelerinden pek çok önemli isim ve üst düzey yöneticiyi bir araya getiren oldukça dinamik bir program sunuyor.

Screen Shot 2015-09-07 at 17.29.51

Son 15 yılda dünyanın önemli şehirlerinde gerçekleştirilen CTM konferanslarında 40 ülkeden dünya çapındaki sanat kuruluşlarından 3500’ün üzerinde müze uzmanı bir araya geldi. Konferans, network oluşturma ve konuşmalar için uluslararası bir platform sağlamak amacıyla dünya üzerinde bulunan en iyi kültür ve sanat uzmanlarını bir araya getirdi. On beş yıldır düzenlenen “Communicating the Museum” düzenlendiği her kültür şehrinde farklı bir yerel tema ile gerçekleştirildi. İstanbul’da gerçekleştirilecek konferansın ana teması ise “Çağdaşlık” olarak belirlendi.

Aya İrini Anıt Müzesi’nde yapılacak konferansın açılış konuşmalarını TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. A. Haluk Dursun ve TÜRSAB Başkanı Başaran ULUSOY yapacak.

Reklamlar

One Comment Kendi yorumunu ekle

  1. İdris Semiz dedi ki:

    Kamuoyunu bilgilendirme ve dünya çapında kültürel anlamda güzel bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s