Her gün yeniden doğan bir deniz: Ölüdeniz

Dünyanın en güzel kumsalı unvanını yüzde 82 oyla hak eden bir yer Ölüdeniz.  Fethiye’nin tescilli beldesine Likyalılar ışık ve güneş diyarı olarak seslenir, Ortaçağ’da da Uzak Diyarı denilirdi.

Ölüdeniz1

Teke Yarımadası’nda bulunan Ölüdeniz, Türkiye’de bulunan deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biri. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göle benziyor. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana geliyor.

Ölüdeniz2

Durgun gibi gözüken Ölüdeniz, gözle görünmeyen üç nedenle kendini hemen her gün yeniliyor. Bunlardan ilki; Ölüdeniz’de yoğun kaynak suyu çıkışları, dipte içeriden açık denize doğru bir akıntı yaratıyor. İkincisi; bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşuyor. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile iki-üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselip ve alçalıyor. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlıyor.

Ölüdeniz4

Ölüdeniz’de isterseniz tekne turlarıyla adalara yolculuk yapın, isterseniz plajlarında güneşlenip dinlenin. Paraşütle salınıp etrafı kuşbakışı seyredin ya da su altına dalıp denizin sessizliğinin tadını çıkarın. Likya yolunda yürüyüşe çıkıp Fethiye’nin soluk kesen manzarasını seyre dalın. Hangisini tercih ederseniz edin, sadece iyi ki gelmişim diyeceğiniz bir belde Ölüdeniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s